Meny
 Tregusi

 Akaunti Juaj

 Kontakti Me Ne

 Na Rekomandoni

 Arkivi I Artikujve

 Sondazhe

 Top 10

 Ambasada Ne RM

 Emri Dollogozhde
Radio STRUGA

Vizituar

7012560
faqe tė vizituara qė prej Prill 2009
Plaga Nje Shekulli

Bashkpunime
WebStruga.Com
REKLAM

Cili ėshtė mbishkrimi i lashtė nė unazėn e gjetur nė Dollogozhdė?
Njė ekspeditė arkeologėsh kanė bėrė gėrmime nė nekropolin Seteli tė Dollogozhdės, nė afėrsi tė qytetit tė Strugės.Gjatė kėtyre gėrmimeve,arkeologėt kanė zbuluar eksponate me vlera tė ēmuara arkeologjike, historike, gjuhėsore etj. Nė kėtė lokalitet janė zbuluar: enė tė ndryshme, vathė, unaza, byzylykė, qafore. Pėr rėndėsinė arkeologjike tė kėtij lokaliteti ėshtė shkruar fare pak.Tė dhėna tė thata,mund tė gjenden nė hartėn arkeologjike tė Maqedonisė.Vetėm kaq dhe asgjė mė shumė.
Dėrguar nga argent ditėn E Premte, 18 Prill te 2014 (18:44:17) (19 herė lexuar)
(Lexoje Tė Gjithė... | 6498 bytes mė tepėr | Vota: 0)
Demiri: Dollogozhda, ka arsye pėr ta dėnuar Merkon me votė
Bartėsi i listės sė RDK-sė, Ardian Demiri i shoqėruar nga kandidati pėr deputet njėkohėsisht nėnkryetari i RDK-sė, Artan Dika qėndruan nė Dollogozhdė ku realizuan njė takim tė zgjeruar me qytetarėt e kėtij lokaliteti informon Shėrbimi pėr informim i Shtabit elektoral tė kėsaj partie.Sipas kėtij njoftimi, Demiri para dollogozdarėve ka potencuar se me votėn kundėr ky lokalitet duhet t’i thotė jo politikės dhe politikanėve qė nuk kanė mbajtur asnjė premtim para qytetarėve .”Dollogozhda ka shum arsyje pėr ta dėnuar Ramiz Merkon pasi ka qėnė ai qe i ka premtuar Dollogozhdes kanalizimin , punimet tė cilat kanė ngecur pėr shkak tė vjedhjes. Dollogozhdės Merko i ka premtuar 8 vite me radh njė sallė sportive duke gėnjyer rininė e Dollogozhdės sepse salla nuk ndodhet asgjėkundi, Dollogozhda me votė duhet ta denoj duke Ramiz Merkon .Kjo prezencė kaq masive dėshmon se ai ėshtė mysafir i padėshiruar kėtu” ka thėnė Demiri. Ndėrkohė nė fjalėn e tij nėnkryetari I RDK-sė ,Artan Dika I pozicionuar I dyti nė listėn pėr deputet tė kėsaj partie ka theksuar se qe ėshtė koha qė Struga tė deshmoj se ka burra qė kanė kapacitete tė medha, e jo njerėz qė na kanė keqmenaxhuar.
Dėrguar nga argent ditėn E Premte, 11 Prill te 2014 (14:00:04) (133 herė lexuar)
(Lexoje Tė Gjithė... | 1834 bytes mė tepėr | Vota: 0)
UNAZA ILIRE E SHEKULLIT III P.K. e zbuluar nė Dollogozhdė
Personi i vizatuar nė unazė, me shumė kujdes, mbanė nė dorėn e tija dicka, dicka jo shum e njohur pėr tė apo banorėt e atij vendi…Tek unaza n° 2 (“…e cila mė pasė ėshtė zbukuruar me lloj ngjyrash…”), arrijmė tė dallojmė pastėr njė lloj objekti mbajtės nė dorėn e kėtij “personi”, i cili duke e vėshtruar mirė atė, mundohet tė kuptoj ardhjen e saj . Nė pamje, objekti ka formėn e germės U , ose thėn mė mirė, ngjan me atė tė ndonje brire kafsheje, me dimension (mendoj) diku rreth sa njė apo dy pllėmb dore.
LE TĖ SHOHIM NĖSE KĖTO LEVIZJE, PĖRPUTHEN EDHE ME SHKRONJAT NĖ UNAZ:
————————–————————–————————–— SI BRIN OS, E MURI
TA TA I DI DOI
» SI BRIN OSH, E MURI-
THA DO JET DHI DHOI «
» Si brire eshte, e mori dhe tha: do jet ndonje lloj dhije (ngjane me bririn e dhise) «
Dėrguar nga argent ditėn E Merkurre, 9 Prill te 2014 (22:46:40) (156 herė lexuar)
(Lexoje Tė Gjithė... | 1343 bytes mė tepėr | Vota: 0)
Gjykata themelore e Strugės, ndėr mė efikaset nė Maqedoni
Gjykata themelore e Strugės, ėshtė vlerėsuar si njė ndėr mė efikaste nė vend pėr vitin 2013, madje ajo ėshtė radhitur e treta nė kėtė listė, menjėherė pas asaj tė “Shkupi 1″ dhe “Shkupi 2″ qė janė njėkohėsisht edhe mė tė mėdhatė nė vend, shkruan Drini.mk
Kjo arritje u konstatua nė mbledhjen e mbajtur nga Kėshilli Gjyqėsor i Maqedonisė, nė takimin e pėrvitshėm ku analizohen punėt dhe efikasiteti i tė gjitha gjykatave nė vend, pėrfshirė kėtu lėndėt e pazgjidhura nga viti i kaluar, lėndėt e pranuara gjatė vitit, lėndėt e zgjidhura si dhe lėndėt e pazgjidhura deri nė fund tė vitit.
Dėrguar nga argent ditėn E Merkurre, 2 Prill te 2014 (13:34:14) (286 herė lexuar)
(Lexoje Tė Gjithė... | 1729 bytes mė tepėr | Vota: 0)
Struga ndėr qytetet mė tė pastra nė Maqedoni
Qyteti i Strugės tashmė ka marrė njė pamje krejtė tjetėr sa i pėrket higjenės dhe rendit nė kėtė drejtim. NP Komunale, e cila merret me mirmbajten e higjenės, ka shėnuar suksese tė konsiderueshme dhe tė vlerėsuara nga shumė faktorė, tė cilėt veēojnė funskionimin e kėtij institucioni, qė ka ndryshuar imazhin e qytetit pėr dallim nga e kaluara.
Tashmė nė rrugėt e Strugės, qytetarėt por edhe turistėt, mund tė konstatojnė ndryshimet pozitive. Nuk ka mė kontenjerė tė pa pastruar, as korpa me mbeturina tė cilat derdhen nė shėtitoret e qytetit, gjithashtu vėrehet njė aktivizim i vrullshėm i punonjėsve tė NP Komunale, tė cilėt thuajse pėr 24 orė janė nė rrugėt e qytetit duke u kujdesur pėr pastėrtinė.
Dėrguar nga argent ditėn E Marte, 1 Prill te 2014 (11:56:16) (306 herė lexuar)
(Lexoje Tė Gjithė... | 1954 bytes mė tepėr | Vota: 0)
Komuna:Zhbllokohet xhirollogaria e shkollės ‘’ Nuri Mazari ‘
Komuna: Po pėrmirėsohet gjendja financiare e arsimit nė Strugė.
Njė nga sfidat sipas pushtetit vendor nė tė kalurėn qė kishte tė bėnte xhirollogaritė e bllokuara tė shkollave , borxhet mbi 1 milion euro , me kalimin e kohės po tejkalohet. Vendorėt nėpėrmjet njė njoftimi pėr mediat thonė se pushtetit i ri lokal nė Komunėn e Strugės, me njė menaxhim tė mirė tė mjeteve dedikuar shkollave , kanė ndikuar qė xhirollogarit e shkollave gardualisht tė zhbllokohen. Tė gjitha ato shkolla , qė kishin probleme me keto fatura tė papaguara , kanė shlyer tė njėjtat nė masėn mbi 50 % . Madje njė pjesė e tyre e ka tejkaluar kėtė shifėr thuhet nė kėtė njoftim tė Komunės.”Shkolla e parė , qė i parapriu zgjidhjes sė kėtyre problemeve ėshtė nga Shkolla Fillore ‘’ Nuri Mazari ‘’ nė fshatin Dollogozhdė, ku mė nė fund pas njė periudhe tė gjatė , rreth 2 vjeēare , zhbllokohet xhirollogaria e sė njėjtės.
Dėrguar nga argent ditėn E Premte, 28 Mars te 2014 (17:55:04) (423 herė lexuar)
(Lexoje Tė Gjithė... | 1698 bytes mė tepėr | Vota: 0)
“Natyra” nga Struga fton tė gjithė tė fikin dritat
Unioni i ekologėve “Natyra” nga Struga, e vetėdijshme pėr efektet pozitive tė kėsaj nisme, dhe si partnerė i ‘Earth Hour’, fton, shoqata, biznese, institucione, pėr t’u bėrė partner lokal tė “Ora e Tokės nė Maqedoni” duke marrė pjesė nė kėtė aktivitet masiv duke fikur dritat e objekteve si simbol gjatė Orės sė Tokės dhe duke e bėrė publik kėtė veprim.
“Ora e Tokės” ėshtė mė shumė se sa vetėm fikja e dritave, ai ėshtė njė aktivitet qė i bashkon njerėzit nga tė gjitha anėt pėr tė treguar se ēka mund tė bėjnė pėr ta mbrojtur planetin tonė.
Dėrguar nga argent ditėn E Premte, 28 Mars te 2014 (15:29:52) (327 herė lexuar)
(Lexoje Tė Gjithė... | 1618 bytes mė tepėr | Vota: 0)
Dollogozhdė, Sulmohet pronari i kėmbimores
Mbrėm rreth orės 23:00, nė fshatin Dollogozhdė, tė Strugės, nga persona tė panjohur ėshtė sulmuar pronari i kėmbimores “Dollar”, F.I, njofton Drini.mk.
Ngjarja ka ndodhur disa dhjetra metra pranė shtėpisė tė tė sulmuarit. Persona tė maskuar fillimisht kanė bllokuar rrugėn me gurė, ndėrsa me pas nėn kėrcėnimin e thikės kanė tentuar tė hyjnė nė veturė pėr ta grabitur.
F.I ka shfaqur rezistencė, duke u pėrpjekur tė mbrohet me veturėn e tij ėshtė pėrplasur nė objketet rreth rrugės. Grabitėsit mė pas tė trembur nga situata e krijuar janė larguar nga vendi i ngjarjes, raporton portali Drini.mk.
Dėrguar nga argent ditėn E Merkurre, 26 Mars te 2014 (9:38:36) (480 herė lexuar)
(Lexoje Tė Gjithė... | 845 bytes mė tepėr | Vota: 0)
Partit politike I kthejn shpinėn Dollogozhdės
Nė zonėn e pestė zgjedhore ku graviton Struga,Kėrcova dhe disa qytetet tė jugperėndimit nė BDI do garoj me Musa Xhaferin si bartės liste, ndėrsa nė pozitėn e dytė Ramiz Merko ndėrsa nė PDSH do garoj Zija Jonuzi ndėrsa nė pozitėn e dytė Nafi Doko.
Ku mbeti Dollogozhda!? Qė me vite po I premtohet njė deputet !?

Edhe pse nė keto 2 parti pat disa emra tė propozuar si kandidat pėr deputet ku nė BDI (Mentor Ibrahimi dhe Burim Pollozhani ) dhe nė PDSH (Qashif Bakiu) asnjėri nga kėto nuk pati mbėshtetjen e qendrės lartė.
Dėrguar nga argent ditėn E Ejnte, 20 Mars te 2014 (23:41:11) (494 herė lexuar)
(Lexoje Tė Gjithė... | 1185 bytes mė tepėr | Vota: 0)
“Uji problem I pazgjidhur nė Dollogozhdė”
Cėshtja e ujit nė Dollogozhdė ėshtė njė problem I cili nuk ka ende zgjidhje pėr njė kohė tė gjatė deri sa nuk ka kompromis mes banorėve tė Dollogozhdės apo e thėnė mė troē deri sa “Politika” I fut hundėt nė ēėshtjen e ujit ,ėshtė dhe do mbetet njė problem I pazgjidhur pasi qė Uji buron nė Dollogozhdė dhe pihet nė Dollogozhdė dhe realisht vet banorėt e Dollogozhdės duhet ta zgjedhin kėtė problem.
Duke mos e komentuar udhėheqjen e kaluar pas gjith asaj qė kam komentu shpesh nė vitet qė lam pas, do ndalem tek udhėheqja e re (drejtoria e re) .
Gjithmon pėr tė zgjidhur njė problem ,qė ėshtė nėn interes tė popullit duhet tė ndjekish procedura demokratike ku me an tė diskutimeve (mbledhjeve) tė kėrkosh zgjidhjen e njė problem I cili do zgjase edhe pėr shumė kohė.
Realisht,Dollogozhda ka nevoj ti tuboj njėher tė gjith banorėt qė tė vendohen disa rregulla qė tė bėhet rregullimi I ēėshtjes sė ujit, se meqense tash edhe Dimri nuk mbajti shumė me reshje tė bores,shiut Dollogozhda gjat stinės sė verės rrezikon tė mos ketė edhe ujė.
Dėrguar nga argent ditėn E Diel, 16 Mars te 2014 (23:05:30) (506 herė lexuar)
(Lexoje Tė Gjithė... | 3320 bytes mė tepėr | Vota: 0)
Dokumentar pėr Dollogozhdėn


Reklam: Shtėpia juaj mė lehtė se kurrė!


Thėnie e Ditės
Bėhu pėr tė tjerėt sikur sheqeri nė ēaj, edhe pse shkrihet dhe zhduket, lė pas tij shije tė kėndshme!
Sondazhe
Kush duhet ta menaxhojė ujin nė Dollogozhdė ?

Komuna e Strugės
Bashkėsia lokale e Dollogozhdės
Ndėrmarrja publike "Dollogozhda"
Shoqata e mėrgimtaėve Dollogozhdar
Kryesi e veēant e zgjedhur nga banorėtRezultate
Sondazhe

Vota 43
Chat I Shpejt
Historia   
 
Artikujt E Fundit
· Cili ėshtė mbishkrimi i lashtė nė unazėn e gjetur nė Dollogozhdė?[ 0 komente - 19 herė lexuar ]
· Demiri: Dollogozhda, ka arsye pėr ta dėnuar Merkon me votė[ 0 komente - 133 herė lexuar ]
· UNAZA ILIRE E SHEKULLIT III P.K. e zbuluar nė Dollogozhdė[ 0 komente - 156 herė lexuar ]
· Gjykata themelore e Strugės, ndėr mė efikaset nė Maqedoni[ 0 komente - 286 herė lexuar ]
· Struga ndėr qytetet mė tė pastra nė Maqedoni[ 0 komente - 306 herė lexuar ]

[ Mė tepėr nė Seksionin News ]
Dollogozhda Facebook

www.DOLLLOGOZHDA.eu

Copyright © 2009 www.DOLLOGOZHDA.eu Desing By: Lani  Free counter and web stats